Suriye'de faaliyet gösteren Uygur grup 'özel kuvvet' oluşturuyor


Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren ve çoğunluğu Uygur kökenli savaşçılardan oluşan Ketibet el Guraba el Türkistan (KGT) grubu, savaşçılarının eğitim faaliyetlerini gösteren bir video yayınladı.
Videoda, KGT'nin Malhama Tactical ile birlikte eğitim faaliyetlerini sürdüğü görüntülere yer verildi. Eski Rus özel kuvvetler mensuplarından oluşan Malhama Tactical, Suriye'de birçok muhalif gruba eğitim veriyor.
Malhama Tactical'in mevcut lideri "Ebu Selman Belarusi" de bir süredir söz konusu grupla birlikte eğitim gerçekleştirdiklerine dair paylaşımlar yapıyor.
Malhama Tactical, Suriye'de faaliyet gösteren çeşitli gruplara eğitim vermişti. Bunlar arasında Tahrir el Şam, Ecnad Kafkas, Türkistan İslam Partisi ve eski Ceyş el Muharicin vel Ensar bulunuyor. Malhama Tactical ayrıca Tahrir el Şam bünyesindeki farklı özel birliklerinin birçoğunun eğitiminden sorumlu.
KGT geçtiğimiz yıl Suriye'nin kuzeyindeki Uygur savaşçılar tarafından kurulmuştu. Ancak grup içerisinde önemli sayıda Arap savaşçı da bulunuyor.
Grup, geçtiğimiz yıl KGT içerisinde Ebu Muhammed el Filistini'nin liderliğinde Seriyye Guraba Filistin isimli bir alt grup kurulduğunu duyurmuştu. Long War Journal, Ebu Muhammed el Filistini'nin bu yılın başlarında yaşamını yitirmesi sonrası bu grubun ana grup içerisine tekrar dahil olduğunu öne sürdü.
Suriye'de faaliyet gösteren Uygur grup 'özel kuvvet' oluşturuyor Suriye'de faaliyet gösteren Uygur grup 'özel kuvvet' oluşturuyor Reviewed by Halid Abdurrahman on Kasım 08, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.