Taliban Gazni'de ele geçirdiği silahları sergiledi

Taliban'a bağlı sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamalarda, kısa bir süre önce Afganistan'ın Gazni kenti merkezine düzenlenen saldırıda ele geçirilen silah ve mühimmatlara ait olduğu belirtilen görüntüler paylaşıldı.
Görüntülerde Taliban mensuplarının silahlarla birlikte poz verdikleri görülüyor. Sosyal medya ortamında paylaşılan fotoğrafların yer aldığı mesajda, görüntülerdeki silah ve mühimmatların Gazni'de ele geçirilenlerin bir kısmı olduğu ifade ediliyor.
hh2-001.jpg
hh3.jpg
Silahlarla birlikte poz veren kişinin yüzüyse görüntülerin servis edildiği kaynak tarafından kapatılmış.

Taliban'ın Gazni saldırısı

Taliban'a bağlı silahlı güçler 11 Ağustos tarihinde Afganistan'ın güneyindeki Gazni kent merkezine yönelik dört koldan saldırı başlatmıştı. 
Saldırıdan kısa bir süre sonra ABD destekli Kabil hükümetine bağlı güçlerin kaçmasıyla Taliban kent merkezini büyük ölçüde kontrol altına almış, kendi kaynaklarından yapılan açıklamada kentin yüzde 90'ının ele geçirildiği ifade edilmişti.
Yaklaşık 6 gün süren çatışmaların ardından Taliban kent merkezinden tekrar kırsala çekilmişti. 
ABD'nin birden fazla hava saldırısı düzenlediği Gazni kent merkezinde bu saldırılar sebebiyle en az 20 sivil yaşamını yitirmişti.
Taliban'ın geri çekilmesinin ardından kente gelen Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, ABD hava saldırısında ölen sivillerin ailelerine ziyarette bulunmuş, kentin hava saldırılarında zarar gören bölgelerinin yeniden inşası için talimat vermişti.

Taliban Gazni'de ele geçirdiği silahları sergiledi Taliban Gazni'de ele geçirdiği silahları sergiledi Reviewed by Halid Abdurrahman on Ağustos 24, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.