Esed rejimi eski muhalifleri IŞİD'le savaşta öne sürüyor


Rusya ve İran destekli Esed rejimi Suriye'nin güneyinde anlaşma yaparak rejim unsurlarına katılan eski muhalifleri IŞİD ile savaşta ön hatta sürüyor.
Suriye'deki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Temmuz ayında ülkenin güneyindeki Dera bölgesinde Rusya'nın öncülüğünde yapılan anlaşmayla rejim unsurlarına katılan yüzlerce eski muhalif, Suveyda kırsalında IŞİD ile devam çatışmalara destek için ön cephe hattına gönderildi.
Edinilen bilgilere göre, eski muhalif Ahmed el Avde liderliğindeki "Şebab el Sunne" grubundan en az 300 kişi Suveyda kırsalında IŞİD ile rejime bağlı unsurlar arasında devam eden çatışmalara katıldı. 
"Volkanik bölge" olarak bilinen Suveyda kenti kırsalındaki El Safa bölgesinde uzun bir süredir IŞİD ile rejim unsurları arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.
Suriye'nin güneyindeki Dera ilinde geçen Temmuz ayında yapılan anlaşmayla Rusya ve İran destekli koalisyona katılan birçok eski muhalif unsur, aynı bölgede varlık gösteren IŞİD unsurlarına karşı da savaşmıştı. 
İdlib'e yönelik olası rejim koalisyonu saldırısı için de eski muhalif unsurlardan bölgeye ilave birlik sevkiyatı yapıldığı da geçtiğimiz dönemde gündeme gelmişti.
Esed rejimi eski muhalifleri IŞİD'le savaşta öne sürüyor Esed rejimi eski muhalifleri IŞİD'le savaşta öne sürüyor Reviewed by Halid Abdurrahman on Ekim 14, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.