Taliban Gazni'de bir ilçeyi kontrol altına aldı


Taliban, Afganistan'ın güney kesiminde yer alan Gazni'de bir ilçe merkezini kontrol altına aldı.
Kabil hükümeti kaynaklarından ve Taliban'dan yapılan açıklamalara göre, Gazni il merkezinin batısında yer alan Hogyani ilçesinin merkezi, gece saatlerinde Taliban tarafından yapılan saldırı neticesinde ele geçirildi.
İlçenin konumu:
Kabil hükümetine bağlı yetkililer de ilçenin Taliban eline geçtiğini doğruladı. Gazni il meclisi başkanı Nasır Ahmed Fakiri yaptığı açıklamada, ilçe merkezinin gece saatlerinde Taliban tarafından ele geçirildiğini belirtti.
Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid de ilçenin ele geçirildiğini kısa bir açıklamayla duyurdu. Taliban tarafından yapılan açıklamada, saldırının Taliban'a bağı özel kuvvetler tarafından gerçekleştirildiği, saldırıda 18 askerin öldürüldüğü, 6'sının yaralandığı, çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiği belirtildi.
Taliban, bu yıl başlattığı bahar saldırıları kapsamında Gazni ilinde daha önce çok sayıda ilçeyi ele geçirdiğini ilan etmişti. Hareket, Gazni ilinin çoğunda doğrudan kontrol sahibi. Taliban bu yıl 10 Ağustos'ta Gazni merkezini de geçici bir süre için ele geçirmişti.
Taliban Gazni'de bir ilçeyi kontrol altına aldı Taliban Gazni'de bir ilçeyi kontrol altına aldı Reviewed by Halid Abdurrahman on Kasım 05, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.